ریوا تحقیق > محصولات سرباره ای > بیابان زدایی با محصولات سرباره ای - شرکت ریوا تحقیق سپاهان

تبلور تبدیل تهدید ها به فرصت ها : 
بیابان زدایی ، جلوگیری از حرکت شن های روان و ریز گردها ، تقویت خاک جهت رشد گیاهان با استفاده از سرباره ای فولاد سازی فرآوری شده استفاده از یک محصول جانبی صنعت فولاد در راستای حفاظت از محیط زیست . 
حل معضل گرد و غبار در کشور از مسایل مهم و ضروری محیط زیست می باشد . در گذشته از پوشش های نفتی برای جلو گیر از حرکت شن های روان استفاده میشد . ولی خود مواد نفتی آلاینده محیط زیست بوده و مشکلات فراوانی را نیز به همراه داشت . استفاده از مواد سرباره فولاد سازی فرآوری شده جهت جلوگیری از حرکت ریزگردها مزایایی قابل توجهی را به همراه خواهد داشت اهم این مزایا عبارتند از ؛
نه تنها آلایندگی ندارد بلکه موجب تقویت خاک و امکان رشد گیاهان خواهد بود . 
مدت زمان اثر بخشی از زمان اجرا شروع شده و حداقل به مدت بیست پنج سال خواهد بود .
از نظر اقتصادی نسبت به سایر روشها مناسب تر خواهد بود . 
روش اجرای طرح نیز نسبت به سایر روشها آسانتر خواهد بود .
 اجرای طرح بیابان زدایی با سرباره فرآوری شده طرحی که در ابتدا و انتها موجب حفاظت از محیط زیست خواهد بود . در ابتدا موجب فرآوری و مصرف مجدد سرباره های فولاد سازی خواهد شد و در انتها موجب بیابان زدایی و جلوگیری از گرد و غبار می باشد . به عبارتی چنانچه این ترکیبات را بخواهیم بشکنیم یا به حالت اولیه برگردانیم انرژی اکتیواسیون حدود ۱۶۰۰ درجه نیاز داریم که در طبیعت وجود ندارد . این ترکیبات در دو جلسه پژوهشی سازمان حفاظت محیط زیست به اداره کل منابع طبیعی معرفی گردیده است . همچنین این مواد جهت حصول اطمینان سازمان حفاظت محیط زیست ، از نظر میزان فلرات ینگین ، نمونه برداری شده و در آزمایشگاه دانشگاه صنعتی اصفهان ( آزمایشگاه معتمد محیط زیست ) مورد آزمایش فلزات سنگین قرار گرفت و مشخص شد که میزان فلزات سنگین بسیار بسیار کمتر از حد استاندارد می باشد . از طرف دیگر آزمایش کامل دیگری نیز تحت نظارت سازمان حفاظت محیط زیست و با حضور نماینده آن سازمان محترم انجام گرفت که ۵ نمونه مختلف از موارد ذیل تهیه شد ؛ • خود محصول خاکپوش • از نمونه خام قبل از آماده سازی خاکپوش • از عمق خاک در زیر خاکپوش به عمق ۳۰ سانتی متر • از عمق خاک زیر خاکپوش در عمق ۱۰۰ سانتی متر • از خاک نمونه شاهد که در مجاورت خاکپوش نبوده است سپس نمونه های فوق توسط سازمان حفاظت محیط زیست به آزمایشگاه معتمد ارسال گردید و نتایج با همدیگر مقایسه شد . نتیجه اینکه این محصول خاکپوش هیچگونه اثری برروی خاک ندارد .این محصول نه تنها هیچگونه آثار منفی برای پوشش گیاهی و جانوری ندارد بلکه این محصول خود نوعی مواد مغذی و مفید برای زمین می باشد . این تحقیق در دانشکده کشاورزی دانشگاه صنعتی اصفهان انجام گرفته و با این محصول یک کود کامل زراعی تولید شده است . مقاله و مستندات پایان نامه کارشناسی ارشد قابل ارایه خواهد بود . پس این محصول در واقع یک کود کامل است که به زمین داده میشود .
مدت ماندگاری این خاکپوش حداقل به مدت ۵۰ سال خواهد بود یا به عبارتی میتوان گفت ماندگاری ابدی دارد . چرا که سنگدانه ای محصول این شرکت ، دارای استحکام و مقاومت شیمیایی بسیار بالایی هستند و به دلیل وزن مخصوص بالا لذا هیچگونه تغییر شکل و انفعالی نخواهند داشت . و پس از اتمام ماندگاری ( در زمانهای بسیلر طولانی ) تبدیل به کود زراعی خواهند شد و با توجه به آنالیز شیمیایی و ترکیبات موجود موجب تقویت خاک برای زراعت میشوند .
میزان مصرف این خاکپوش برای هر هکتار بستگی به ضخامت لایه پوشش خواهد داشت همچنین میزان پوشش سطح از ۱۰۰% پوشش سطح تا حدود ۷۰ % پوشش سطح مناسب می باشد . حداقل میزان خاکپوش مورد نظر در واحد هکتار از حدود ۴۰۰ تن شروع و تا حدود ۱۲۰۰ تن در هکتار خواهد بود . در کمترین میزان مصرف برای دانه بندی ۲۵-۱۲ میلیمتر و ضخامت حدود ۳ سانتی متر و بطور متوسط ۸۰% سطح پوشش داده شود . مساحت یک هکتار ۰۰۰/۱۰ = ۱۰۰*۱۰۰ حجم خاکپوش مورد نیاز ۳۰۰ = ۰۳/۰ *۰۰۰/۱۰ وزن مخصوص خاکپوش = ۷/۱ تن بر مترمکعب وزن خاکپوش برای پوشش کامل تن ۵۱۰ = ۷/۱ * ۳۰۰ وزن خاکپوش برای پوشش ۸۰% تن ۴۰۰= ۸/۰ * ۵۱۰ با توجه ماهییت محصول این شرکت و نوع خاکپوش مورد نظر میزان مصرف آب صفر خواهد بود یعنی هیچگونه آبی مورد نیاز نمی باشد . لیکن اگر در عرصه اجرا شده نیاز به کشت نهال یا بذر باشد . مصرف آب فقط برای رشد گیاه خواهد بود ولی خاکپوش نیازی به آب ندارد .
این خاکپوش به دلیل خاصیت دانه بندی منظم و پیوسته ، قابلیت اجرا در تمامی زمین های بیابانی و کویری را دارد .

تمامی حقوق این سایت متعلق به شرکت مهندسی ریوا تحقیق سپاهان می باشد.