ریوا تحقیق > محصولات سرباره ای > روسازی های آسفالتی - شرکت ریوا تحقیق سپاهان

آسفال سرباره ای چیست ؟

معرفی محصول : 
یکی از عمده مصارف محصول سرباره ای به عنوان مصالح سنگی در روسازی های آسفالتی است . چرا که قیر ذرات سرباره فولادی را پوشش می دهد و مانع از عمل هیدراسیون اکسید کلسیم و اکسید منیزیم می شود . شکل و مشخصات مهندسی سنگدانه های سرباره ، موجب افزایش استحکام و دوام و طول عمر آسفالت سرباره ای خواهد شد . 
کاربرد های آسفالت سرباره ای : 
به عنوان مصالح سنگی در مخلوط های آسفالت متخلخل ، مخلوط های آسفالتی با استخوان بندی سنگدانه ای ، لایه های نازک آسفالتی ، آسفالت سطحی و روکش آسفالت به کار می رود . این نوع آسفالت در معابر و جاده های پر ترافیک و پر حادثه و شیب تند و همچنین در مناطق سرد سیر و یا گرمسیر ی و در بسیاری از مناطق جهان به عنوان باند فرودگاهی ، مورد استفاده قرار میگیرد . 
مزایای آسفالت سرباره ای :  
* کاهش مصرف قیر 
* افزایش استحکام و دوام جهت جلوگیری از هرگونه ترک به ویژه در فصل زمستان 
* به حداقل رساندن اعوجاج لایه آسفالت در اثر حوادث و فشار و ترمز و گرما 
* افزایش اصطکاک بین آسفالت و لاستیک خودرو و در نتیجه کاهش طول خط ترمز 
* پایایی در مقابل سیکلهای یخ و ذوب متوالی 
* کاهش فرسایش رویه 
* جلو گیری از برگشت قیر و قیر زدگی 
* افزایش مداول بر جهندگی آسفالت 
* کاهش لغرندگی رویه آسفالت 
* کاهش مرمت و ترمیم 
* کاهش عریان شدگی 
* کاهش شیار افتادگی 
* ثبات رنگ تیره آسفالت و ثبات رنگ آمیزی 


باتوجه به پروژه های آسفالت اجراشده با مصالح دانه بندی سرباره ای ونتایج تست بدست آمده که مهمترین آن کاهش حدود۲۰ درصدی مصرف قیردرآسفالت تولیدی بخاطرماهیت فیزیکی این محصول وعلاوه برآن افزایش مقاومت آسفالت تولیدشده که باعث افزایش طول عمر آسفالت تا حدود ۳ برابر میشود. میتوان این محصولات را بدون اضافه نمودن محصول جانبی، جایگزین سنگدانه های طبیعی درتولیدآسفالت نمود. و در واقع محصول تولیدی نوعی محصول آسفالتی است که برای اولین بار و به صورت کاملا" انحصاری و غیر قابل رقابت و با مزایای فنی و اقتصادی فوق العاده بدست خواهد آمد .مصالح سرباره ای در ساخت آسفالت : 
مصالح سرباره ای در ساخت آسفالت بعنوان جایگزین برتر مصالح طبیعی مورد استفاده قرار می گیرد . گذشته از منافع زیست محیطی و عدم نیاز به تخریب منابع طبیعی ( کوه ها بستر رود خانه ها ) ، سرباره فولاد از منظر پارامتر های مهندسی آسفالت نتایج به مراتب بهتری در آسفالت ساخته شده نشان می دهد . سرباره فولاد بعنوان جایگزین کلی مصالح طبیعی یا جایگزین بخش از آن مورد مصرف داشته و سابقه مصرف آن به حدود ۱۰۰ سال میرسد . 
از جهت ارجعیت مصالح سرباره ای با مصالح طبیعی آزمایشات متعددی در طول سالیان گذشته صورت گرفته داخلی و خارجی  که از آن جمله به مواردزیر اشاره می شود . 
مقاومت فشاری بالا 
مقاومت سایشی بالا 
زاویه اصطحکاک داخل بالا 
گوشه دار بودن مصالح سرباره ای و سطح زبر آن 
عمق شیار شدگی کتر 
ضریب اصطحکاک بیشتر و در نتیجه ایمنی بیشتر رانندگی 
سابقه مصرف حدود یک قرن در دنیا 


پروژه های آسفالت : 
مصالح سرباره ای در ساخت آسفالت در همه مسیر های ترافیکی قابل انجام است . با این وجود اجرای آن در مسیر های با ترافیک سنگین یا مسیر های تردد مکانیزم های سنگین یا مسیر های غیر مستقیم ( پیچ ها ) آسفالت سرباره ای را بهتر مشخص می کند . همچنین مسیر های که در مناطق کوهستانی و سرد سیر واقع شده اند به جهت سیکل های ذوب و انجماد متعدد نمونه خوبی برای نشان دادن قابلیت های ویژه آسفالت سرباره ای می باشد . از جمله پروژه های انجام شده در سالیان گذشته می توان به موارد زیر اشاره کرد . 
اجرا در مسیر های تردد مکانیزم سنگین ( دام تراک ) در مجتمع فولاد مبارکه 
مسیر بی آر تی خیابان جی 
مسیر ورودی جنوبی شهر اصفهان ( روبه روی ترمینال صفه ) 
کنار گذر پل دفاع مقدس ( اصفهان ) 

بطور معمول قیمت پایین مصالح راه سازی به نسبت هزینه های حمل آن ، بعد مسافتی محدود را از سایت تولید مصالح تا محل اجرای پروژه تحمیل می کند . به عبارت دیگر برای تامین مصالح راه سازی در پروژه ها از نظر اقتصادی منابع مصالح در محدوده نزدیک پروژه را مبدا قرار میدهند با این وجود در صورت در نظر گرفتن دو مورد مهم و اساسی دوام و ایمنی آسفالت سرباره ای اجرای پروژه های آسفالت سرباره ای را در فواصل بسیار دور تر از سایت فرآوری مصالح سرباره ای را توجیح میکند . در مورد دوام اسفالت اگر هزینه های اقتصادی نه فقط در اجرا بلکه در طی دوره ۱۰ یا ۲۰ ساله در نظر گرفته شود با احتساب مرمت و بازسازی معمولی آسفالت با مصالح طبیعی ( معمولی ) و عمر کلی آن در مقایسه با آسفالت سرباره ای ، حمل مصالح سرباره به پروژه های با فواصل زیاد تر از محدوده تولیدی مصالح سرباره ای را توجیح می کند . همچنین به طور ویژه از نظر ایمنی با توجه به توقف مناسب تر وسایل نقلیه در پی کاهش طول خط ترمز روی آسفالت سرباره ای به نسبت آسفالت معمولی و در پی آن کاهش تصادفات و تلفات انسانی و کاهش هزینه های سر سام آور وارد به بیمه ها را در پی خواهد داشت . با در نظر گرفتن این مهم می توان به سادگی نتیجه گرفت که از نظر اقتصاد کلان محدودیت بعد مسافت حمل بصرفه مواد سرباره تا پروژهای آسفالتی نه در حد چنده کیلومتر بلکه تا اقصا نقاط کشورمان امتداد دارد . 


تمامی حقوق این سایت متعلق به شرکت مهندسی ریوا تحقیق سپاهان می باشد.