ریوا تحقیق > محصولات سرباره ای > بالاست ریلی سرباره ای - شرکت ریوا تحقیق سپاهان

بالاست

 بالاست به عنوان یکی از اجزای مهم روسازی خط ، در عملکرد خطوط حمل و نقل نقش به سزای دارد . استفاده از بالاست به عنوان قسمتی از روسازی در خطوط ریلی سالهای متمادی رواج دارد . در پی افزایش مصرف منابع طبیعی با مشکلات بسیار جدی نظیر آلودگی محیط زیست و پایان مواد معدنی روبه رو خواهیم شد . و بهترین راه حل این معضل استفاده از مواد سرباره ای است .سرباره یک محصول جانبی در فرآیند تولید آهن میباشد که در راه آهن ، رهسازی و صنعت سیمان استفاده میگردد . روی سرباره فولاد تولیدی کارخانه فولاد اصفهان ، آزمایشات متداول بالاست انجام شده است . نتایج این آزمایشات با آیین نامه معتبر درباره بالاست مقایسه می گردد . سرباره فولاد از لحاظ فنی منعی برای استفاده در خطوط ریلی ندارد و با آیین نامه ایران همخوانی دارد . 


مواد و ترکیبات : بالاست سرباره ای ترکیبی غیر فلزی حاصل از ذوب فولاد است که دارای سیلیکات های کلسیم و اکسیدهای آهن ، آلومینیوم ، منگنز ، کلسیم و منیزیم است که پس از فرآیند بازیافت به رنگ خاکستری تیره و دارای بافتی همگن و بسیار متراکم است . این ماده فاقد هرگونه جوشش با اسید کلریدریک است .  مزایای بالاست سرباره ای :  
* ساختار شیمایی پایدار
*ظرفیت باربری فوق العاده بالا با دانه بندی پیوسته
*جذب ارتعاشات و کاهش سر و صدا ناشی از حرکت ناوگان ریلی
* دارای سطح حفره ای که باعث بهبود در هم گیری مکانیکی سنگدانه ها میگردد
* ایفای نقش عایق الکتریکی جهت جلو گیری از جریان ناخواسته بین خطوط ریلی  میزان استفاده از سرباره در اروپا طبق گزارش هیلتونن در سال ۱۹۹۸ بیش از ۱۰ میلیون تن بوده است . از سرباره در صنعت سیمان ، جاده سازی و خطوط ریلی استفاده شده است . در کشور ترکیه تحقیقاتی بر روی سربارهاز جمله مدول الاستیک مقاومت فشار پلاستیکی و خواص مقاومت برشی انجام شده است نتایج این تحقیقات نشان میدهد که مدول الاستیک و مقاومت برشی سرباره بالاست از سنگ های آهکی بیشتر می باشد ولی از سنگ بازالت کمتر می باشد . در کشور آمریکا در مسیر کالیفرنیا - نوادا از سرباره بعنوان بالاست استفاده شده است نتایج این تحقیات مبنی بر این موضوع است که سرباره بالاستی دارای مقاومت بیشتری نسبت به سنگ آهکی می باشد و برای خطوط ریلی مناسب است . در سال ۱۳۸۹ تحقیقاتی در در کشور مان ، توسط شرکت ریوا تحقیق انجام شد است . در این تحقیقات از سرباره فولاد مبارکه اصفهان استفاده شده است . و نتایج آن با آیین نامه ایران همخوانی دارد و منعی برای استفاده در خطوط ایلی در ایران ندارد .
بالاست سرباره ای : پایدار ، اقتصادی و پاک ؛
در آمریکا هر ساله هزاران تن از سرباره فولاد با مخلوط سرباره فولاد و سرباره ذوب آهن بعنوان بالاست بفروش میرسد و همه مسیر ها شامل قطار سریع السیر ، ترافیک سنگین ، خطوط اصلی تا ترافیک سبک را در بر میگیرد . 
پهنه وسیعی از قسمتها که بوسیله هشت نهاد اصلی مسیر های ریلی ملی در آمریکا انجام شده ثابت میکند که سرباره فولاد بعنوان مصالح عالی برای بالاست ریلی می باشد . 


 خصوصیات کیفی بالاست در معادن مختلف متفاوت است و تاثیر مستقیم بر طراحی خواهد داشت لذا انجام آزمایش های کنترل کیفیت قبل از استفاده بالاست ضروری است . استفاده از سرباره فولاد به عنوان بالاست در خطوط ریلی ایران و یا به عبارتی امکان سنجی استفاده از سرباره فولاد در خطوط ریلی تحت شرایط مختلف می باشد که با در نظر گرفتن مسائل فنی و اقتصادی مورد استفاده قرار گیرد . با توجه به مطالبات و ازمایشات انجام شده و مقایسه نتایج با آیین نامه های دنیا درباره بالاست به این نتیجه میرسیم که می توان از سرباره فولاد به عنوان بالاست در خطوط ریلی استفاده نمود .


پایداری کیفی بعد از اجرا بالاست سرباره ای : 
مصالح سرباره ای بعنوان بالاست ریلی خواسته های استاندارد مصالح بالاست ریلی را تامین میکند . افزون بر آن بجهت اصمینان از دوام مناسب این مصالح پس از اجرا و بهره برداری ( عبور وسایل ریلی ) و گذر زمان ، کارکرد بالاست ریلی سرباره ای مورد بررسی قرار گرفته است . بعنوان نمونه محور حسن آباد - دیزیچه در اصفهان پس از گذشت چند سال از اجرا ، توسط اداره کل راه آهن اصفهان بررسی و نتیجه از نظر سایش ، شکستگی و شکل ظاهری در وضعیت مناسب و مطلوب گزارش شده است . همچنین با گذشت زمان بیشتر و بررسی از اجرا ی محور مذکور توسط شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران نتیجه بر مقاومت جانبی بالاست سرباره ای ، بسیار بیشتر از مقاومت جانبی بالاست معمولی بوده و در نتیجه عدم حرکت جانبی خط ریل در جهت کاهش دفعات تعمیرات و آن را ساده تر و کم هزینه تر می نماید . 

تمامی حقوق این سایت متعلق به شرکت مهندسی ریوا تحقیق سپاهان می باشد.