ریوا تحقیق > محصولات سرباره ای > بتن های سرباره ای - شرکت ریوا تحقیق سپاهان

سرباره در بتن

سرباره فولاد فرآوری شده بعنوان سنگدانه ها در ساخت بتن بکار میروند . بطور کلی سنگدانه ها در بتن تقریبا ۳/۴ حجم آن را تشکیل میدهند خواص فیزیکی ، حرارتی و بعضا شیمیایی آنها در عملکرد بتن تاثیر می گذارد و از این جهت کیفیت سنگدانه ها از اهمیت خاصی برخوردار است .


از نظر ظاهری سرباره فرآوری شده تیز گوشه بوده و سطحی زبر ( خشن ) دارد و به نسبت مواد طبیعی درصد بسیار کمتری دانه های طویل و پوکی و سوزنی دارد . از نظر فیزیکی استحکام دانه های سرباره به مقدار چشمگیری بیشتر از مصالح طبیعی می باشد . 
در مقایسه با سنگدانه های طبیعی سرباره فولاد از نظر رنج تغییرات در خواص ، بسیار محدود بوده و به عبارتی همگن می باشد . این یکنواختی در پی ثابت بودن شرایط تولید در کوره فولاد سازی و شکل گیری و انجماد دانها در شرایط محیطی و سرعت پایین سرد شدن آن می باشد . همچنین فرآوری و خردایش متناسب با خواص سرباره فولاد منجر به پیوستگی مناسب در دانه بندی محصول نهایی شده است . از نظر استاندارد مصالح بتن، سرباره فرآوری شده این شرکت کلیه قسمت های مربوطه را پاس کرده است و آزمایشات انجام شده طی سالیان گذشته به خوبی نشانگر این واقعیت بوده است که در پارامتر های کیفی مصالح سرباره ای یا اغلب نتایج ممتازتری از مصالح طبیعی داشته و یا در همان حدود استاندارد می باشد . 


سرباره فولاد وزن مخصوص ( نسبی ) بالایی داشته و در تولید بتن سنگین یا پرمقاومت نیز کاربرد مطلوبی دارد . بطور کلی در بتن های معمولی با مصالح سرباره ای مقاومت بیشتری نسبت به بتن با مصالح طبیعی دارد هر چند وزن مخصوص بتن معمولی ساخته شده با مصالح سرباره ای ۱۵-۲۰% بیشتر از بتن با مصالح طبیعی است ، در مقابل دستیابی به مقاومت ثابت در ازای عیار پایین تر سیمان در بتن سرباره ای ، استفاده از آن را مقرون به صرفه می نماید . 

تمامی حقوق این سایت متعلق به شرکت مهندسی ریوا تحقیق سپاهان می باشد.